Rovaniemen kaupunginvaltuusto aikoo myydä Lapin AMK:n osakkeet Lapin yliopistolle
Rovaniemen kaupunginvaltuusto on päättänyt, että Rovaniemi myy Lapin ammattikorkeakoulu Oy:n osakkeet Lapin yliopistolle.
Valtuusto lisäsi kaupunginhallituksen osakkeiden myyntiä puoltavaan esitykseen täydennyksen, että mahdollisuus kauppasumman sijoittamiseen ammattikorkeakoulun ja yliopiston kehittämistä tukevaan rahastoon selvitetään vuoden 2016 aikana. Lisäystä esitti keskusta ryhmäpuheenvuorossaan. Päätös syntyi äänin 50–4, viisi äänesti tyhjää.
Kemin kaupunginjohtaja Tero Nissisen mukaan Meri-Lapissa ensimmäinen reaktio on, että meidän yli on kävelty, mutta me emme tule hyväksymään sitä alkuunkaan. Hänen mukaansa päätöksestä seuraa kolmenlaista keskustelua. Ensin tulee juridinen arviointi mahdollisuudesta jättää asianosaisia huomioimatta osakekaupassa. Toiseksi käynnistetään suoraan opetusministeriöön prosessi, onko mahdollista korkeakoulurakenteiden kehittämistä, että kävelee yli 49 prosenttia omistajista.
Kolmanneksi maakunnallinen keskusteluyhteys käy täysin mahdottomaksi ja Nissisen mukaan johtaa erilaisten keskusteluyhteyksien tiivistämiseen Ouluun käsin.
Asiasta uutisoi Lapin Kansa.