Pyöränlampuissa riittää valinnanvaraa
Pyöriin aletaan ostaa lamppuja ja heijastimia yleensä koulujen alkaessa. Pyöränlamppuja ostettaessa tarjolla on paljon eri hintaisia vaihtoehtoja, joista parhaat ovat valaisutehokkuudeltaan auton ajovalojen vertaisia.
Jussin Pyöräpisteen liikkeenharjoittaja Aarne Kauhasen mukaan pyöränlampuissa on siirrytty perinteisistä dynamolampuista ladattaviin ja paristokäyttöisiin lamppuihin. Kauhanen nimeää suosituimmaksi pyöränlampuksi ladattavan LED-valon, jonka saa pyörän etu- ja takapuolelle.
Myös muille pyöräilytarvikkeille riittää kysyntää. Kauhasen mukaan etenkin maastopyörät ovat liikkeeseen tullessaan hyvin riisuttuja. Niistä puuttuuvat lokasuojat, seisontatuet ja heijastimet, jotka pyörään yleisimmin ostetaan erikseen.