Kuva: Mari Korpua

Ouluun uusi elinkeino-ohjelma ja rasisminvastainen toimenpideohjelma, viestintäjohtaja hakuun

04.02.2025 08:40 - Jussi Häkkilä

Oulun kaupunginhallitus hyväksyi eilisessä kokouksessaan uuden elinkeino-ohjelman ja rasisminvastainen toimenpideohjelman.

Oulun kaupunginhallitus hyväksyi eilisessä kokouksessaan uuden elinkeino-ohjelman ja rasisminvastainen toimenpideohjelman. Elinkeino-ohjelmalla pyritään saamaan kaikki kaupungin yksiköt tukemaan yritysten menestymismahdollisuuksia. Tämä saavutetaan huomioimalla yritysmyönteisyys laajasti kaupungin palvelujen kehityksessä tarjoten asiakas- ja yrityslähtöisiä ratkaisuhenkisiä palveluja.
Rasisminvastaisen toimenpideohjelman tavoitteena on kehittää paikallistason malli, jossa ennaltaehkäisevä ja korjaava työ tehdään poikkihallinnollisesti ja moniammatillisesti. Tämän toimenpideohjelman tarkoituksena on tunnistaa, ennaltaehkäistä ja torjua rasismia sen kaikissa muodoissa, tukea rasismin uhreja sekä lisätä vuorovaikutusta ja luottamusta väestöryhmien välillä.
Kaupunginhallitus päätti myös avata viestintäjohtajan viran hakuun. Viran kelpoisuusvaatimuksena on soveltuva ylempi korkeakoulututkinto. Lisäksi edellytetään vahvaa näyttöä edunvalvontatyöstä ja kokemusta vaativista organisaatioviestinnän johtamis- ja esihenkilötehtävistä, paineensietokykyä sekä erinomaisia vuorovaikutus- ja viestintätaitoja suomeksi ja englanniksi. Kokonaispalkka on 7776 euroa kuukaudessa. Virka on toistaiseksi voimassa oleva.

Kilpailut

Uusimmat