Kuva: Oulun yliopisto Juha Sarkkinen

Ferritiinitasot eivät näytä liittyvän merkittävästi PCOS-naisten hedelmällisyyteen tai aineenvaihdunnalliseen terveyteen

24.04.2025 08:51 - Jussi Häkkilä

Ferritiinitasot ovat munasarjojen monirakkulaoireyhtymää sairastavilla naisilla keskimäärin korkeammat kuin verrokeilla, mutta tällä ei ole merkittävää vaikutusta heidän hedelmällisyyteensä tai metaboliseen terveydentilaansa.

Ferritiinitasot ovat munasarjojen monirakkulaoireyhtymää sairastavilla naisilla keskimäärin korkeammat kuin verrokeilla, mutta tällä ei ole merkittävää vaikutusta heidän hedelmällisyyteensä tai metaboliseen terveydentilaansa. Myöskään raudanpuutteella ei vaikuta olevan yhteyttä oireyhtymää sairastavien naisten lapsettomuuteen. Tulokset perustuvat Oulun yliopistossa tehtyyn tutkimukseen, jossa selvitettiin ferritiinitasojen merkitystä näiden naisten terveydelle.

Lue myös: Oulun yliopiston tuotantotalouden tutkimusyksikölle ITU-teknologiapalkinto

Kilpailut

Uusimmat